Wizyta Delegacji Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w XXX Liceum Ogólnokształcącym

W czwartek 23 maja, na zaproszenie Pani Dyrektor mgr Ewy Dziekan-Feliksiak, gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ – Koło 33 w Krakowie. Swoja obecnością zaszczycili szkolne mury: Prezes Koła 33 – płk. w st. spocz. Zygmunt Siudak, płk. rez. Marek Kołacz oraz płk. rez. Włodzimierz Kurek.  Spotkanie związane było z obchodami Dnia Weterana Misji Pokojowych ONZ oraz 20-leciem Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Na wstępie głos zabrała Pani Dyrektor, która serdecznie powitała zgromadzonych Gości oraz przedstawiła historię współpracy XXX Liceum ze Stowarzyszeniem. Następnie płk. w st. spocz. Zygmunt Siudak zaprezentował  wykład pt. „Rola ONZ i jej instrumentów działań na rzecz bezpieczeństwa i pokoju na świecie”. Zgromadzona na spotkaniu młodzież dowiedziała się, że instrumentami realizowania działań ONZ są min. dyplomacja, misje przywracania pokoju, operacje utrzymania pokoju oraz rozbrojenie, sankcje i utrzymanie pokoju siłą. Następny prelegent płk. rez. Marek Kołacz zreferował temat pt. „Obszar Bezpieczeństwa i Obrony UE. Operacje i misje pokojowe UE”. Pan płk. wspomniał, że 10 grudnia 2012 roku UE otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla za wkład w działania na rzecz pokoju i pojednania, demokracji i praw człowieka. Wystąpienie zakończyła dyskusja dotycząca następujących kwestii: Czy po wyczerpaniu wszystkich możliwości bezkonfliktowego rozwiązania sporu użycie siły w szczególnym przypadku jest uzasadnione? oraz Czy każdy sposób mający na celu zapobieganie tragedii jest dobry i uzasadniony moralnie, a użycie siły jest ostatecznością?. Po krótkiej przerwie głos zabrał płk. rez. Włodzimierz Kurek, który zapoznał młodzież z tematem „Rola misji obserwacyjnych i działań obserwatorów UE na rzecz bezpieczeństwa i pokoju światowego i regionalnego. Wystąpieniu towarzyszyły zdjęcia z misji.Wizyta Weteranów Misji Pokojowych ONZ była niezwykle merytoryczna i zajmująca. Zakończyła się gromkimi brawami, wręczeniem biało-czerwonych wiązanek kwiatów dla Szanownych Gości oraz mini sesją fotograficzną. Kontynuacja obchodów Dnia Weterana Misji Pokojowych ONZ będzie miała miejsce w ZSO nr 14  27 maja. Serdecznie zapraszamy.

tekst: Pani Mariola Madejska

27 maja 2019