Wizyta we Francji

W dniach 16-21 maja 2019 delegacja uczniów wraz z opiekunami ( p. R.Śliwa, p.M.Gauza ) gościła w zaprzyjaźnionej szkole w Chambray-Lès-Tours we Francji. Spotkaliśmy się z bardzo gorącym przyjęciem ze strony gospodarzy, którzy wspaniale zorganizowali nasz pobyt. W pierwszym dniu zostaliśmy powitani przez p.dyr Mme LILIN-VACELET Roseline, nauczycieli oraz uczniów Lycée Professionnel Agricole w  Chambray-Lès-Tours ( niewielkie miasteczko w Regionie Centralnym Francji).Kolejne dni to była moc atrakcji i wrażeń. Zwiedzanie pięknego miasteczka Chambray-Lès-Tours. Udział w pikniku oraz koncercie Michela Fugain, zorganizowanym z okazji święta tej miejscowości. Warsztaty kulinarne z francuskimi uczniami, których pysznym efektem był quiche lorraine oraz tarta z truskawkami a także degustacja serów francuskich i wina. Zwiedzanie Tours, miasta położonego w dolinie rzeki Loary na terenie historycznej krainy Tureni. Byliśmy gośćmi dnia otwartego liceum pod nazwą LYCÉE EN METS, czyli Liceum na talerzu. Była to okazja do wielu rozmów a tym samym zaprezentowania naszegoXXX LO oraz Krakowa, jego zabytków, tradycji, legend, rozmaitych atrakcji turystycznych i kulinariów.Młodzież miała również możliwość zwiedzania winnicy prowadzonej przez Lycée Professionnel Agricole  w AMBOISE, zapoznania się z poszczególnymi etapami produkcji wina począwszy od uprawy  różnych szczepów winorośli a skończywszy na butelkowaniu i etykietach.  Kolejne dni  to przepiękne wycieczki m.in. do miasteczka Villaines les Rochers, gdzie odbywało się Święto Wikliny, zwiedzanie zamków nad Loarą w Villandry i Chaumont oraz malowniczych ogrodów, które te zamki otaczają. To była cudowna, romantyczna podróż w świat zapachów, kolorów, bujnej roślinności i malowniczych krajobrazów. Spotkałyśmy we Francji wspaniałych nauczycieli, którzy się nami opiekowali oraz uczniów, którzy bardzo chętnie nawiązywali kontakt językowy z naszą grupą i towarzyszyli polskiej młodzieży w rożnych rodzajach aktywności. Bardzo dziękujemy !

23 maja 2019
Małgorzata Gauza